Telefonický kontakt
02/49249 132
0903 692 095

XI. Copa de Espaňa

V sobotu 3. novembra 2007 sa na slnečnej Ibize konal 11. ročník medzinárodného turnaja "Copa de ESPAŇA", ktorého sa na pozvanie španielskej federácie zúčastnila aj slovenská reprezentácia v zložení: Jaroslav Javorský (tréner), Peter Baďura (rozhodca), Eva Medveďová (Kumite ženy Open), Filip Prešinský (Kumite muži Open), Kristína Grmanová (Kata ženy) a Miroslav Sližik (kata muži).

Španielska federácia karate (FEK) usporiadava tento turnaj každé dva roky a pozýva si národné tímy z celého sveta. Tohtoročného sa okrem regionálnych zväzov španielska zúčastnilo Chile, Ekvádor, Mexiko, Dominikánska republika, Salvador, Venezuela, Nemecko, Holandsko a Slovensko. Pozvaní boli aj Francúzi, ale keďže ich tento týždeň čaká turnaj "Španielsko proti Francúzsku a Japonsku", svoju účasť na tomto podujatí odmietli.

Súťaž začala netradične o 16:30, ale keďže organizácia turnaja bola vynikajúca a boli iba 4 kategórie (kumite open - ženy, muži, kata - ženy, muži) o 22:30 sme boli už všetci na hoteli - aj so zlatou medailou a pohárom za jednoznačné víťazstvo Evy Medveďovej. V kategórii nenašla premožiteľku aj napriek tomu, že v doterajšej histórii tento turnaj vyhrali okrem Španielov iba dvaja "cudzinci". Eva zdolala domáce pretekárky v 1. kole 5:0, v 2. kole 7:1, v 3. kole obávanú Cristinu  FEO 4:1, v semifinále reprezentantku z Chile v predĺžení 2:1 a vo finále jednoznačne dominovala nad skúsenou pretekárkou - domácim publikom podporovanou, Gloriou Casanovou 5:0.

Od bronzovej medaile delila jedna vlajka aj Kristínu Grmanovú, keď v boji o 3. miesto prehrala s domácou reprezentantkou Almudena Muńoz (Unshu 2:3 Suparimpei). V druhom kole (1. kolo - Free) porazila reprezentantku z Mexika (Bassai-dai 3:2 Seisenchin), v 3. kole nestačila na neskoršiu finalistku - taktiež domácu pretekárku Yaizu Martín (Anan 2:3 Suparimpei). V repasáži v 4. kole porazila nemeckú reprezentantku Sabrinu Haas (Suparimpei 3:2 Gojushiho-sho).

V kumite mužov nás reprezentoval Filip Prešinský, ktorý aj napriek nepríjemnému zraneniu oka tesne pred odletom, nastúpil do súťaže. Hneď v druhom kole (1. kolo - Free) však nestačil na domáceho pretekára, ktorý neskôr prehral v semifinále. V kata muži sa nedarilo Mirovi Sližikovi, keď v 2. kole (1. kolo - Free) narazil na vynikajúceho domáceho pretekára Damiana Huga Quintera, ktorý ho ale "potiahol" do repasáže. V repasáži - aj napriek výbornému prevedeniu kata Nipaipo - nestačil na reprezentanta z Mexika.

Vďaka víťazstvu Evy Medveďovej sme v celkovom hodnotení zúčastnených 23. reprezentácii obsadili 3. miesto za prvým Španielskom a druhou Venezuelou. Na Slovensko sa celá výprava vrátila po vyčerpávajúcom cestovaní včera podvečer, síce bez batožiny všetkých štyroch reprezentantov, ale v poriadku...