Telefonický kontakt
02/49249 132
0903 692 095

AUSTRIAN OPEN - SALZBURG 11.-12.10.2008

Cez víkend 11.-12. októbra 2008 sa v rakúskom mestečku Salzburg uskutočnilo v poradí 3. kolo prestížneho turnaja Zlatej ligy - AUSTRIAN OPEN 2008.  Na turnaji sa prezentovalo 453 reprezentantov z 28 krajín sveta a Európy. Pre slovenskú reprezentáciu bol tento turnaj zaradený ako prípravný na nadchádzajúce Majstrovstvá sveta v japonskom Tokiu. Výprava pod vedením trénerov Jaroslava Javorského a Jozefa Poliaka sa v tvrdej konkurencii nestratila - svedčí o tom aj medailová bilancia 2-1-2.

Rajec oficiálny partner SZK

Oficiálnym partnerom SZK je RAJEC, ktorý na turnaji zabezpečil reprezentantom pitný režim v podobe nesýtených 0,75 l vôd.

Prekvapili najmä družstvá kumite. Muži v zložení Macko, Harničár, Viskup a Bozogáň postupne zdolali výber Talianska (2:1), Švédska(2:0) a o postup do finále doslova deklasovali výber Chorvátska "A" (2:1). Vo večernom finále dokázali zdolať aj reprezentáciu z Dánska (2:0) a zo Salzburgu si tak odniesli zaslúžené zlato (prezetnovaných bolo 17 družstiev).  Zabojovali aj ženy, ktoré v oslabenom zložení Semaníková a Povalačová (Višňovská pre zranenie nosa v družstvách nenastúpila) dokázali hneď v 1. kole zdolať národný tím Chorvátska "A" (2:0). Na domáce Rakúšanky však už nestačili - prehrali na body a z bojov o medaile vypadli.

V individuálnych kategóriách sa hneď v úvode darilo reprezentantom Kata. V konkurencii 54 súťažiacich Kristína Grmanová postupne porazila v 1. kole (3:0) Nemku S. Schneider, v 2. kole Chorvátku P. Krivičič  (3:0), v 3. kole Češku A. Koterovú (3:0). V 4. kole sa podľa očakávania mala stretnúť s úradujúcou majsterkou Európy Chorvátkou M. Senjug, tá však neočákavane prehrala s nemeckou reprezentantkou Ch. Heinrich. Kristína však o postup do semifinále nezaváhala a porazila Nemku 2:1. O postup do finále na ňu čakala klubová kolegyňa Erika Hrušecká, nad ktorou zvíťazila tesným rozdielom 3:2. Vo večernom finále však už nestačila na úradujúcu majsterku sveta S. Batagliu (0:5) a zo Zlatej ligy si tak odniesla cenné striebro.

Doslova o kúsok unikla medaila Erike Hrušeckej. V 1. kole porazila domácu reprezentantku J. Stadler (3:0), v 2. kole Chorvátku V. Vujčič (3:0),v 3. kole Češku M. Smolárovú (3:0). O najväčšie prekvapenie sa však postarala Erika, keď v boji o postup do semifinále porazila taliansku favoritku súťaže V. Bottaro 2:1. O finále ale prehrala s K. Grmanovou a neskôr aj v repasáži o 3. miesto s reprezentantkou národného tímu Nemecka S. Schneider (prehrala tesne 2:3).

Miroslav Sližik sa prebojoval až do 4. kola (v kategórii nastúpilo 73 súťažiacich), kde ho zastavil až skúsený český reprezentant J. Tesárek (0:3). Postupne 1. kole zdolal Švajčiara J Gautheya, v 2. kole Čecha M. Pohánku av 3. kole Nemca F. Genaua.

Nedarilo sa tentokrát B. Bosnyákovej (1. kolo Chorvátka D. Popovič, 2. kolo prehra s Chorvátkou V. Kiuk) ani K. Liptákovej (1. kolo Chorvátka M. Ribarič, 2. kolo prehra s Taliankou M. Pezzetti). V kategórii kata družstiev ženy vypadlo družstvo zložení Bosnyáková, Hrušecká, Liptáková v 2. kole s výberom Chorváska. Turnaja sa zúčastnil aj pretekár Klubu kachi Nitra Urík Matej, ktorý v 1. kole vyhral nad Egypťanom A. Shawkym, v 2. kole nad Rusom I. Uduom a v 3. kole nestačil na favorita a nakoniec bronzového reprezentanta Francúzska M. Dacka.

V kategóriách kumite sa darilo najmä Monike Višňovskej v kategórii do 53 kg (prezentovaných 28 súťažiacich), keď si bez problémov poradila v 1. kole s Nemkou U. Fleischmann, v 2. kole Srbkou B. Stojovič, v 3. kole Švédkou G. Akdag (3:2), o postup do finále porazila favorizovanú taliansku reprezentantku Selenu Guglielmi 3:2. Vo finále porazila reprezentantku národného tímu Maďarska B. Toth takiež 3:2 a z ligy si odniesla právom zaslúžené zlato.

V kategórii mužov do 65 kg si Peter Macko v konkurencii 16 reprezentantov vybojoval 3. miesto, keď zdolal maďarského reprezentanta S. Koburgesa 3:2, ale na domáceho pretekára nestačil a prehral tesným rozdielom 1:2. V repasáži, v boji o 3. miesto zdolal Chorváta I. Skrablina 8:2 a zabezpečil si tak bronzovú medailu.

Bronz v kategórii do 70 kg a v konkurencii 32 pretekárov si vybojoval aj talentovaný Viktor Viskup. V 1. kole vyhral 8:0 nad Chorvátom G. Lučinom, v 2. kole 5:0 nad Švédom P. Jumrukovskim, v 3. kole deklasoval 8:0 Belgičana N. Kostera. O postup do finále prehral tesne 3:4 s favoritom a neskorším víťazom talianom C. Massom. V boji o bronz zdolal ukrajinského reprezentanta S. Horunu 6:5.

Nedarilo sa ostatným reprezentantom - v kategórii mužov do 75 kg vypadol v 1. kole R. Rajčány (3:2 so Švédom Tissieresom), v kategórii mužov do 80 kg vypadol A. Harničár v 3. kole s Chorvátom P. Vučičom v encho-sen 4:5 (1. kolo 5:0 M. Vučič (CRO), 2. kolo 8:4 Yassine (BEL). P. Bozogáň vypadol v 2. kole na hantei so Slovincom (1. kolo 2:1 Elsgaard (DEN).

V kategórii do 53 kg sa nedarilo V. Semaníkovej - nestačila na taliansku reprezentantku Saru Cardin 1:2. Lucia Povalačová prehrala v 2. kole s Chorvátkou Ljubič. (1. kolo Akbul (DEN).

Na záver Vám prinášame stručné, ale výstižné hodnotenie vedúceho trénera reprezetácie Jaroslava Javorského: "V celkovom hodnotení krajín sme sa umiestnili na 3. mieste z celkového počtu 28 zúčasnených krajín - to hovorí za všetko. Všetkým reprezentantom by sme chceli vysloviť poďakovanie za vzornú reprezentáciu Slovesnkého zväzu karate..."

Podrobnejšie informácie spolu s vylosovaním, rebríčkom a hodnotením nájdete na web stránke: