KONTAKT

Sídlo zväzu
Slovenský zväz karate
Junácka 6
832 80 Bratislava
Telefonický kontakt
02/49249 132
0903 692 095

Katarína Liptáková má BRONZ z kata U21

KATARÍNA LIPTÁKOVÁ - bronzová medailistka z Majstrovstiev Európy z Nového Sadu 2011. Po juniorskom neúspechu v Paríži 2009 zabojovala opäť o medailu v novootvorenej vekovej kategórii starších junioriek kata. Ako vníma Katarína (ŠŠK Bratislava) jej cestu za vytúženým úspechom? Vyspovedali sme ju tesne po návrate zo šampionátu, kde súťažila v kimone Kaze Rebel, ktoré pre reprezentantov dodávava sponzor SZK - www.budosport.sk:

 

Katarína dovoľ mi v mene celého SZK Ti zagratulovať k Tvojmu úspechu na šampionáte. Aká bola Tvoja cesta k bronzovej medaile?

 

Veľmi pekne ďakujem!!
Dalo by sa povedať, že cesta bola celkom dlhá a často krát aj poriadne hrboľatá, občas bolo treba opraviť nejaké tie „defekty" :D.... ale ako sa hovorí ťažko na cvičisku, ľahšie na bojisku... V podstate sa začala už v máji, kedy boli zverejnené informácie o zaradení kategórie kata starších juniorov na program ME a MS. Odvtedy som nemala v hlave nič iné ako dostať sa do Srbska respektíve dostať šancu vynahradiť si neúspech z Paríža, čo sa mi aj podarilo :)

 

Ako prebiehala Tvoja príprava? Na čo bola zameraná?

 

Príprava prebiehala pod vedením mojej trénerky Kristíny Mackovej, ktorej by som sa aj touto cestou chcela poďakovať za všetku tú tvrdú prácu a hlavne čas, ktorý nám venovala...úspech je všetkých...:) No a keď som už teda začala s tým ďakovaním tak samozrejme ďakujem aj rodičom a všetkým , čo ma podporovali a verili mi ;)...
Čo sa tréningov týka, spočiatku som striedala karate s posilňovňou, ktorú som si prevažne sama „kočírovala". Tento krát som sa rozhodla potiahnuť to s činkami trošku dlhšie ako som bola zvyknutá po minulé roky. Nebola som si celkom istá, či je to správny ťah, no ukázalo sa, že mi to dalo dosť dobrý základ, z ktorého som potom v tej finálnej fáze ťažila. Od MSR sme sa potom zamerali už len čisto na kata, techniku, posledné dolaďovačky a hlavne prejav...no a v poslednom rade hair-styling samozrejme :D:D:D Konečne sa mi podarilo do prípravy zaradiť aj regeneráciu, v ktorej som mala vážne nedostatky. Vyhýbali sa mi akékoľvek zranenia, choroby... po zdravotnej stránke to bolo naozaj ideálne.
Absolvovala som reprezentačné sústredenia a medzinárodné súťaže, v podstate všetko, čo bolo zaradené v pláne prípravy na ME. Trošku ma mrzelo, že išlo väčšinou o turnaje, kde som mohla súťažiť iba v seniorskej kategórii, lebo tam nebola U21 a nemohla som si „očekovať" súperky, dočkala som sa vlastne až v Chorvátsku - ale v podstate to bolo veľmi dobre načasované a odchádzala som odtiaľ s veľmi dobrým pocitom a oveľa väčším nadhľadom a kľudom než som tam išla.


Ktorý súboj na ceste za medailou bol pre Teba najťažší? A naopak, v ktorom si si najviac verila?

 

Fúúha, no neviem či by som jednoznačne vedela povedať, ktorý bol najťažší. Do každého jedného som išla s maximálnym sústredením, nemohla som si dovoliť podceniť ani jednu zo súperiek a zároveň som tam musela ísť s myslou víťaza - to je myslím si, že tá najťažšia kombinácia. Bolo mi jasné že si nemôžem dovoliť poľaviť čo len v jednej jedinej technike, už len z toho dôvodu, že tie súperky som naozaj nepoznala - až na Angličanku z repasáže, no ani s tou som sa v priamom súboji ešte nestretla.
Prvé kolo ma naozaj naštartovalo, výhra 4:1 nad Španielkou ma povzbudila a dodala mi sebaistotu. Trochu ma mrzí tá prehra v treťom kole s Taliankou, neviem čo by to vydalo keby že s ňou idem do porovnania Kuschanku na Kuschanku ale pravdu povediac nečakala som, že na mňa vytiahne v treťom kole svoju najvyššiu kata. Až potom som sa vlastne dozvedela, že je to medailistka z juniorských ME...čo už, možno nabudúce :-). Po tejto prehre sa mi v hlave premietla situácia z Paríža, kde som tiež takto „stroskotala" v treťom kole, tiež 4:1... No prvé kolo repasáže ma dostalo späť do hry a v súboji o tretie miesto som si asi najviac verila. Ani nie že najviac verila, lebo som si verila vo všetkých - bez toho by som nemohla podať ten najlepší výkon... ale išla som tam asi s najväčším kľudom. A naozaj som si to cvičenie a celú tú situáciu užila. Neviem ani sama, že prečo....asi som už nejako podvedome cítila, čo sa blíži :)))))

 


V čom vidíš úspech "katistov" na posledných šampionátoch?

 

V tvrdej drine a odhodlanosti ísť si za svojim.

 

Čo Tvoja najbližšia budúcnosť? Na čo sa budeš pripravovať najbližšie?

 

Priorita číslo jedna budú majstrovstvá sveta v Malajzii. Tomu pravdepodobne podriadime už teraz všetky tréningy a celú prípravu. Treba to opäť všetko správne načasovať... Je tu kopa ďaľších súťaží na ktoré sa chystám, súťaže ktoré sú zaradené do prípravy na seniorské ME, v cekl, zlatá liga a podobne...

 

A na záver - odkaz karatistom, ktorí chcú uspieť ako Ty a nedarí sa im....

 

Makať, makať, makať.... Nesmiete sa nechať odradiť neúspechom. Často krát práve neúspech, aj keď to tak sprvoti nevnímame, nás posúva ďalej. Ale, čo je najdôležitejšie, je srdce, pretože len keď to ide skutočne z Vás a máte z toho naozaj radosť, len vtedy to má význam...


Katarína ďakujeme veľmi pekne za rozhovor a prajeme veľa zdravia a splnených cieľov!!!

Fotogaléria