KONTAKT

Sídlo zväzu
Slovenský zväz karate
Junácka 6
832 80 Bratislava
Telefonický kontakt
02/49249 132
0903 692 095

Kyoshi Rasťo Mráz dosiahol v Japonsku obrovský úspech

Kyoshi Rasťo Mráz dosiahol v Japonsku obrovský úspech - zložil skúšky na 7. Dan JKF GOJUKAI. Takýto vysoký technický stupeň získali v histórii JKF GOJUKAI len šiesti ľudia na svete mimo Japoncov. Samurajský titul Kyoshi /učiteľ samuraj/ vlastnia piati majstri.

 

Reportáž TA3 o Japonsku s hosťom R. Mrázom si môžte pozrieť aj zo záznamu:

http://www.ta3.com/sk/reportaze/184060_host-v-studiu-karatista-rastislav-mraz

 

Prinášame Vám rozhovor priamo s Kyoshi Rasťom Mrázom, v ktorom Vám priblíži atmosféru stáže v Japonsku.

 

„Toto leto sme spolu s Tomášom Klemanom, Petrom Bežákom, Jánom Rusnákom, Robom Karpatským a Radom Kurincom strávili 3 týždne v Japonsku. Dostali sme šancu predstúpiť pred Veľkú komisiu JKF GOJUKAI a ja som sa pokúsil po siedmych rokoch urobiť skúšky na 7. Dan. Naposledy som robil v Japonsku skúšky na ostrove Shikoku v Takamatsu na 6. Dan.

 

Prvých 10 dní sme sa pripravovali na severe Japonska v Omagari u môjho majstra Hanshi Seiichi Fujiwaru - 8. Dan. Trénovali sme až 6 hodín denne. Majster bol nekompromisný, vyžadoval od nás maximum úsilia, aby sme sa v čo najlepšej forme predviedli na skúškach pred Veľkou komisiou v Kyoto.

 

Osobne som do Japonska prišiel s veľkým hendikepom - 3 mesiace pred odchodom mi operovali ruku - a mal som v palcovom kĺbe dva šróby. Ako naschvál sa mi jeden začal vytláčať z kosti von. Majstrovi som to nepovedal, lebo som chcel naplno zažiť tú tréningovú atmosféru. Keď už bolo veľmi zle, dal som si na ruku plastovú dlahu a tváril sa, že sa nič nedeje. V Budokane vládla obrovská horúčava a k tomu náročné tréningy - bola to skutočne zaťažkávajúca kombinácia. V Japonsku je zaužívaná taká tradícia - že ako je vonku, tak je aj v dojo. To znamená žiadna klimatizácia, prinajlepšom ventilátor na strope.

Zažili sme aj tri zemetrasenia - pri jednom z nich som bol dosť vystrašený, keď mi začalo o štvrtej ráno poriadne mykať  s posteľou.

 

Po desiatich dňoch sme sa presunuli do Kyota, kde sme dva dni trénovali pod dohľadom najvyšších majstrov Gojukai. Prvý deň sme trénovali 8 hodín !!! Neuveriteľné fyzické zaťaženie vo veľkej horúčave, všetko na maximum. Majstri nás testovali ako zvládame bojové umenie Goju Ryu, opravovali nás a dookola nekonečný dril, dril, dril ...

Tých, čo mali robiť skúšky na 6. Dan a 7. Dan testovali majstri aj „fyzicky": t.j. pri cvičení kata Sanchin /cvičí sa od pása hore nahý/ tvrdými údermi majstri testovali naše napätie v tele /kime/, stabilitu, dýchanie,... Všetci sme mali krvavé podliatiny od trapézov až pod lopatky.

 

31. júla nastal deň "D" - deň skúšok. Zasadla 17 členná komisia najvyšších majstrov Goju Ryu. V komisii bol okrem iných aj prezident JKF GOJUKAI Eizó Ujita, Hanshi Akira Shiomi - 9. Dan a Hanshi Motomasa Mayama - 9. Dan. Úspešne urobiť skúšky a získať 7. Dan JKF GOJUKAI mohol len ten, koho komisia jednohlasne schválila.

 

Skúšok na 7. Dan sa zúčastnilo 16 Japoncov, jeden Američan a ja. Rozdelili nás do dvojíc. Prvá sa cvičila kata Sanchin, s ktorou sme predstúpili pred komisiu vo dvojici. Druhá bola kata Tensho. Tretiu kata Kururunfa sme už cvičili každý sólo.

Cvičilo sa mi veľmi dobre, bez akéhokoľve zaváhania a cítil som, že som cvičil viac ako nadoraz - lepšie ako kedykoľvek predtým. Keď som však videl, koľko Japoncov sa pokúša o 7. Dan, tak som mal dojem, že medzi nimi zaniknem, že predsa nemôžem preraziť v ich národnom bojovom umení.

 

Skúšky trvali asi dve hodiny. Nakonci sme sa rituálne komisii uklonili a odišli. Verdikt komisie sme sa nedozvedeli. Nastala nekonečná doba napätia a neistoty z výsledku.

 

Neskoro večer prišiel majster Fujiwara do hotela kde som bol ubytovaný a oznámil mi: „Popeye /moja prezývka u japonských majstrov/, skúšky urobili len traja Japonci ............ A TY!!!" Majster Fujiwara bol veľmi šťastný a ja - ani nehovorím...

 

Po skončení  „japonského utrpenia" sme si dopriali pár dní oddychu. Túlal som sa so svojimi žiakmi po skvostných pamiatkach Kyota, navštívili sme pamätné miesta v Hirošime a obdivovali na severe Japonska pôvodnú samurajskú dedinu Kokunodate založenú v roku 1620, v ktorej akoby sa zastavil čas. Niektoré domy sú obývané dodnes generačne priamymi potomkami samurajského rodu. Veľmi ochotne nás po ich príbytku sprevádzali.

 

Na záver by som ešte veľmi rád poďakoval mojim priamym žiakom, ktorí boli so mnou v Japonsku za úspešnú reprezentáciu nášho Karate klubu IPPON a môjho učenia a ktorí úspešne zvládli skúšky:

Ján Rusnák - 2. Dan SEIWAKAI, Rado Kurinec - 1. Dan JKF GOJUKAI a 1. Dan SEIWAKAI

a takisto trénerom, ktorí sa u mňa pripravovali a úspešne zvládli skúšky:

Peter Bežák /Bánovce nad Bebravou/ - 4. Dan SEIWAKAI, Tomáš Kleman /Topoľčany/ - 3. Dan SEIWAKAI.

Všetci okrem technických schopností a výborne zvládnutých Kata museli v rámci skúšok predviesť aj Kumite /nie športové/. V zápasoch nenašli žiadneho konkurenta. Predviedli technicky vynikajúcu tvrdú školu."

 

autor: Rastislav Mráz

 

V mene celého Slovenského zväzu Vám srdečne gratulujeme k úspechu na skúškach.

Fotogaléria