KONTAKT

Sídlo zväzu
Slovenský zväz karate
Junácka 6
832 80 Bratislava
Telefonický kontakt
02/49249 132
0903 692 095

Reprezentácia SZK vybojovala 4 medaily v KUMITE

9th EUROPEAN CADET & JUNIOR KARATE CHAMPIONSHIPS
4rd UNDER -21 EKF CUP
10/12 February 2012 - Baku (Azerbaijan)


Na šampionáte sa oficiálne prezentovalo 695 reprezentantov
z 39 krajín Európy.
V medailovom rebríčku krajín sme sa umiestnili celkovo na 8. mieste s celkovým počtom 8 medailí (1 - 1 - 6 ).


O štyri medaily strieborného a bronzového lesku sa postarali 4 reprezentanti KUMITE - Tatárová - Cisár - Kopúňová - Chovancová, ktorých sme pre Vás vyspovedali a v krátkosti zhrnuli ich úspechy na šampionáte.

Na konci reportáže s medailistami nájdete aj fotodokumentáciu výpravy SZK na ME v Azerbajdžane 2012.

 

DOMINIKA TATÁROVÁ - Vicemajsterka Európy v kategórii Kumite ženy U21 +60 kg z Azerbajdžanu 2012 (Baku). Z Baku si Dominika odnáša svoju tretiu medailu z európskych šampionátov - strieborný HETRIK - Paríž, Izmir, Baku. Dominiku (členku CMK Banksá Bystrica) sme vyspovedali tesne po jej triumfe priamo v dejisku šampionátu, kde súťažila v kimone Adidas, ktoré pre reprezentantov dodávava sponzor SZK - www.katsudo.sk:

 

Postup Dominiky Tatárovej na majstrovstvách Európy:

22 štartujúcich: v 1. kole vyhrala 8:0 nad domácou reprezentantkou AZE A. Yusifgizi, v 2. kole vyhrala 3:0 nad TUR H. Burucu, v 3. kole porazila 4:3 francúzsku reprezentantku M. Prouille. V 4. kole - v boji o finále porazila 4:2 NED E. Van Schaik a prebojovala sa tak do večerného finále. Vo finále nestačila na favorizovanú reprezentantku Rakúska A. Buchinger a prehrou 0:4 si v Azerbajdžane vybojovala striebornú medailu a zároveň titul VICEMAJSTERKY EURÓPY!


Dominika gratulujeme k titulu vicemajsterky Európy. Dá sa povedať, že si na oslovenia tohto druhu už zvyknutá nie? Druhým miestom v Baku si zavŕšila strieborný HETRIK z európskych šampionátov. Čím to je, že ten titul Majsterky Ti zakaždým nejako „ušiel"???
Ďakujem. Na toto si nikdy nezvyknem. Kľudne sa to môže opakovať každý rok. A neviem čím to je, že mi to vždy ujde. Asi nie som psychicky pripravená na MAJSTERKU.
Paríž - Izmir - Baku...popíš nám pocity z každej medaily...čo pre Teba znamená, aký je medzi nimi rozdiel?
Tie pocity sa nedajú opísať. Je to niečo neuveriteľné mať medailu na takom veľkom šampionáte. To treba zažiť :) . A všetky 3 medaily sú pre mňa rovnako vzácne. 1. z Paríža bola moja prvá a hneď na prvej Európe. Bolo to pre mňa niečo neskutočné, že mám z takej súťaže medailu. 2. medaila ma strašne potešila hlavne tým, že som si opäť obhájila medailu z predchádzajúcich majstrovstiev. A táto 3. medaila je už z U21 kde to je (teda aspoň pre mňa) ťažšie ako v juniorke. Na minulej Európe som v U21 vypadla, preto som bola teraz neskutočne šťastná :) .
Keď zverejnili rozlosovanie súperiek - Tvoj „pavúk" bol jedným z najťažších vo výprave. Verila si na prvý pohľad, že sa cez nasadené súperky dokážeš prebojovať?
No najprv som si nechcela pavúka ani pozrieť, aby som nebola nervózna už 3 dni vopred, ale nakoniec som to nevydržala a pozrela som si ho. Myslela som, že odpadnem (ešte, že som sedela :D ). V 1. kole som mala AZE. Aj keď som ju nepoznala, nemám dobré skúsenosti so súperkami z domáceho prostredia. V 2. kole som mala TUR, ktorá bola majsterka Európy spred 2 rokov. A v 3. kole ma čakala súperka z FRA, s ktorou som už raz na ME v Paríži prehrala, a vyhrala posledné MS v Malajzii. Takže som ani nedúfala, že môžem niečo spraviť, ale mala som aj chvíle, keď som myslela na to, že budem riadne super, ak toto zvládnem :) .
Ako si vnímala kolo po kole? Povedz nám pohľad z Tvojej strany na súperky - jednu po druhej až do finále - ktorá ako zápasila, aký mala štýl, čo Ti na nich vyšlo....
Takže ako som už spomínala v 1. Kole som mala súperku z AZE. Hneď od začiatku som robila nástupy, nechcela som nič nechať na náhodu v posledných sekundách. Súperka vôbec nereagovala na moje techniky. Som sa cítila ako na tréningu, kde ja si robím svoje nástupy a sparing mi iba skáče a nič nerobí. A tak to aj dopadlo vyhrala som 8:0. Tento prvý zápas ma veľmi povzbudil do ďalšieho zápasu. V 2 .kolo s TUR som zas robila už od začiatku. Podľa nových pravidiel nie je predĺženie, preto treba robiť od začiatku a byť aktívny. Vyhrala som 3:0. Bodovala som nástupmi na hlavu. A dopracovala som sa do 3.kolakde som išla proti FR. Pred ňou som mala veľký rešpekt, aspoň pred zápasom. Taktika bola jasná, ja musím byť tá aktívnejšia a pracovať. FR čakala na diaj, preto som nemohla ísť priamo úder. Viac som začala pracovať s pohybom. Štyri sekundy do konca som vyhrávala 3:0, ale FR m kopla do hlavy. To som samozrejme chcela iba spraviť napínavé pre divákov v hľadisku :D a s poslednou sekundou som udrela na hlavu a zabodovala. Vyhrala som 4:3. Do 4. Kola som šla s NED tú som vôbec nepoznala, a ani som vôbec nečakala že pôjdem s ňou. Tiež bola skôr typ, ktorý čaká preto taktika bola rovnaká ako s FR. Vyhrala som 4:2. Vo finále som šla s AUS. Bola to veľmi dobrá a skúsená pretekárka. Mala som pred ňou rešpekt. Všetky moje nástupy mi trestala protiútokom a bodovala. Prehrala som 0:4. A chcela by som sa touto cestou poďakovať pánovi trénerovi Javorskému, ktorý ma tak super kaučoval, a vždy zvolil tú správnu taktiku :) .
Aké su Tvoje „tajné" zbrane na úspech?
Tajné sa neprezrádzajú ;).
ME sú pre nás Európanov v podstate „netradičnej" krajine. Ako vnímaš Azerbajdžan, resp. Baku ako dejisko šampionátu?
Azerbajdžan sa mi vôbec nepáčil. Bola to krajina kde sa nedalo nič pozrieť, ani okolie nebolo pekné. Ale tak aspoň hotel v ktorom sme bývali bol dobrý. Ešteže tak, keďže sme tam strávili všetok čas, okrem toho čo sme boli v hale. Ale tak snažili sa, a súťaž bola v celku celkom dobre zorganizovaná.
Čo Ťa čaká po návrate domov?
Tak určite oslávim doma medailu s kamarátmi a rodinou. Všetkým sa pochválim :), a potom škola, škola, škola.
Čo Ti najviac utkvie z ME - na čo nikdy nezabudneš?
Určite povzbudzovanie našich počas mojich zápasov. Boli úžasní :). A keď som vedela, že som vo finále.
Kto alebo čo stálo za Tvojim úspechom...
Tak určite môj tréner Jozef Poliak, ktorému strašne ďakujem. Moji sparingovia na tréningoch, ktorým sa chcem okrem poďakovania aj ospravedlniť za všetky silnejšie údery a kopy, ktoré odo mňa dostali a nič s tým nemohli robiť ;). Podpora mojej rodiny a kamarátov, ktorí mi verili vždy, aj keď ja som o sebe pochybovala. Všetkým vám patrí veľké ĎAKUJEM. Ale určite za mojím úspechom je aj veľa driny na tréningoch.

 

Ďakujeme za rozhovor a ešte raz gratulujeme k obrovskému úspechu!!!

 

MATÚŠ CISÁR - bronzový medailista v kategórii Kumite muži U21 -78 kg z Azerbajdžanu 2012 (Baku). Po neúspešnéom štarte na ME v Paríži si úspech vynahradil v Baku - s mládežníckou kategóriou sa rozlúčil na medailovom stupienku. Matúša (člena ŠŠK Bratislava) sme vyspovedali tesne po jeho triumfe priamo v dejisku šampionátu, kde súťažil v kimone Adidas, ktoré pre reprezentantov dodávava sponzor SZK - www.katsudo.sk:

 

Postup Matúša Cisára na majstrovstvách Európy:

25 štartujúcich: 1. kolo FREE, v 2. kole vyhral 8:0 na hansoku nad DEN J. Pallesen, v 3. kole prehral 2:3 s Holanďanom O. Arslan. V repasáži v 4. kole zvíťazil 3:1 nad HUN M. Munkacsi a v 5. kole - v boji o 3. miesto jednoznačne zvíťazil 5:0 nad reprezentantom LAT J. Murmanis a vybojoval si tak cenný BRONZ!

 

Matúš vďaka Tebe sme ukončili tento šampionát ôsmou medailou - čím si sa podstatnou mierou pričinil o prepísanie histórie z ME v Paríži. Osobne si bol účastníkom oboch ME, ale tieto sú predsa len jedinečné. Aké sú Tvoje bezprostredné pocity?
Super. Cítim sa super. Od rána som nejedol - mal som iba kávu - som fakt hladný :)) Od Paríža som získal mnoho ďalších skúseností - zúročili sa. Konečne je koniec...pekný koniec
Rozlosovanie Ti na prvý pohľad bolo naklonené, ale ako si to celé vnímal Ty?
Pavúk bol v pohode. 1: kolo som mal voľné, v druhom som nastúpil proti Dánovi, ktorý bol síce rýchly, ale nemal na mňa :) vzdal to na hansoku. V 3. kole som zápasil s Holanďanom, ktorý ma síce premohol, ale zároveň potiahol do repasáže - inak ďakujem :) V repasáži som mal dve kolá. V 4. kole som porazil Maďara - jednoducho nemal šancu - vykrvácal. V zápase o 3. miesto som s prehľadom a takticky zdolal reprezentanta z Lotyšska. Mal som výhodu, pretože bol oproti mne veľmi nízky. Dokonca som na neho bodoval celý zápas iba kizami úderom a ani z jedného sa nepoučil. Tak som mu dával jednu po druhej.
Ziskom tejto medaily si sa zároveň rozlúčil s mládežnickými kategóriami. Chystáš sa „zaútočiť" na seniorku?
Áno, ale akú váhu, to ešte neprezradím!
Aké sú Tvoje „tajné" zbrane na úspech?
Dodržiavať pitný režim a veľmi sa na to nesústrediť...
ME sú pre nás Európanov v podstate „netradičnej" krajine. Ako vnímaš Azerbajdžan, resp. Baku ako dejisko šampionátu?
Mali sme veľmi pekný hotel, v podstate som nič iné nevidel. Čo bolo také zvláštne, že na každom kroku boli v hale policajti a hlavne tajní. Pôsobilo to tak, ako keby tam každú chvíľu mal niekto spáchať atentát.
Čo Ťa čaká po návrate domov?
Strašná „žúrka" :D
Čo Ti najviac utkvie z ME - na čo nikdy nezabudneš?
Určite ten moment, keď som vyhral zápas o 3. miesto... A na Ilíra v mojej izbe :D
Kto alebo čo stálo za Tvojim úspechom...
Určite hlavne moji tréneri môj otec a Miroslav Poláček, ktorí ma na šampionát poctivo pripravili za čo sa im chcem veľmi poďakovať. Tak isto by som sa chcel poďakovať svojej rodine a kamarátom, že ma počas celej prípravy podporovali a držali mi palce...

 

Ďakujeme za rozhovor a ešte raz gratulujeme k obrovskému úspechu!!!

 

MIROSLAVA KOPÚŇOVÁ - bronzová medailistka z majtrovstiev Európy v kategórii Kumite juniorky -59 kg z Azerbajdžanu 2012 (Baku). Mirka tak obhájila bronz z minuloročných ME v Srbsku. Mirku (členku Ekonóm Trenčín) sme vyspovedali tesne po jej triumfe priamo v dejisku šampionátu, kde súťažila v kimone Adidas, ktoré pre reprezentantov dodávava sponzor SZK - www.katsudo.sk:

 

Postup Miroslavy Kopúňovej na majstrovstvách Európy:

25 štartujúcich: v 1. kole prehrala 0:3 s BUL A. Stubleva. V repasáži, v 2. kole zvíťazila 4:0 nad Slovinkou A. Godnic, v 3. kole deklasovala 8:0 Rusku A. Gudilova, v 4. kole, v boji o 3. miesto porazila 3:0 Chorvátsku reprezentantku L. Becirovic a vybojovala tak bronzovú medailu!

 

Mirka gratulujeme k úspešnej obhajobe bronzovej medaily z minulého roka v Novom Sade (SRB). O čo je táto medaila pre Teba iná?

Ďakujem za gratuláciu. Táto medaila je iná v tom, že som mala aj kopec šťastia, pretože som prehrala v prvom kole 3:0 s Bulharkou, ktorá ma následne potiahla do repasáže. Túto medailu som si musela určite viac vybojovať, pretože už to nie sú katedky a súperky sú rok od roka skúsenejšie a ťažšie.
Na tomto šampionáte Ťa vyradila súperka hneď v úvodnom kole. Aké to bolo čakať celé eliminačné kolá na moment, keď sa dozvieš, že ideš do repasáže? 

Čakanie nebolo až také strašné, skvor ten pocit, že som v tom zápase mohla spraviť niečo viac, neverila som, že dostanem ešte šancu pobiť o medailu, ale keď prišla, využila som ju.
Keď si postúpila do repasáže, vedela si, že nesmieš ani raz zaváhať. Svoje súperky si v podstate deklasovala na nulu. Silnú Rusku dokonca pred časovým limitom. Prečo teda také zaváhanie v prvom kole?

Prvé kolo je vždy neisté, nikto nechce nič pokaziť a to bola asi aj moja chyba. Pred repasážou ma museli nútiť rozcvičovať sa a za to im aj ďakujem, pretože to ma možno naštartovalo bojovať ďalej. V prvok kole repasáže som mala Slovinku, s ktorou to z počiatku tiež bolo také neisté, ale po prvých bodoch som si začala veriť. Nakoniec to s ňou dopadlo 4:0. V druhom kole som mala Rusku, ktorej som sa dosť obávala, ale nakoniec to s ňou dopadlo najlepšie ako sa dalo. Nakoniec už priamo o tretie miesto stála proti mne Chorvátka. Poznala som ju už z minulých súťaží, vedela som, že ak spravím chybu, tak prehrám. Za to sa chcem aj veľmi poďakovať svojmu trénerovi Miroslavovi Ďuďákovi, že mi radil a hnal ma pri zápasoch ďalej.
Aké su Tvoje „tajné" zbrane na úspech?

Ja ani nemám nejaké obzvlášť ,,tajné" zbrane, ktoré by som mohla vybaliť na súperky. Len sa snažím dať do toho vždy čo najviac zo seba a buď už to vyjde alebo nie.
ME sú pre nás Európanov v podstate „netradičnej" krajine. Ako vnímaš Azerbajdžan, resp. Baku ako dejisko šampionátu?

Keď som hovorila kamarátom, že idem do Azerbajdžanu na ME, neverili mi, že tam môže byť takýto šampionát, veď na mape to je už v Ázii. Zo samotného Baku, sme toho moc nevideli, iba hotel a halu. Prvé pocity neboli najlepšie, ale potom už sme si zvykli a ľudia sú tu fakt milí.
Čo Ťa čaká po návrate domov?

Tak určite sa poriadne konečne najem po dlhej dobe, hádam aj trochu pooslavujem a dobehnem všetko čo som zameškala v škole.
Čo Ti najviac utkvie z ME - na čo nikdy nezabudneš? 

To bude asi viac tých vecí. Najprv to boli asi zápchy, ktoré sme zastihli v celej svojej kráse, cestou do hotela z letiska, ďalej jeden úsmevný moment, keď nám milý policajt zavolal taxík a osobne nás k nemu doviedol a nakoniec, nikdy nezabudnem na ten pocit, keď som stála na stupienku víťazov.
Kto alebo čo stálo za Tvojim úspechom...

Tak rozhodne je to už spomínaný môj tréner Miroslav Ďuďák, sparing partneri, osobitnú vďaku nechávam Inge Suchánkovej, ktorá ma skoro zbila, len aby som sa išla rozcvičiť. Chcem aj poďakovať celej svojej rodine a kamarátom, za to, že vkladali do mňa dôveru, aj keď ja som si moc neverila... ďakujem aj našej výprave za úžasné povzbudzovanie.

 

Ďakujeme za rozhovor a ešte raz gratulujeme k obrovskému úspechu!!!

 

ALEXANDRA CHOVANCOVÁ - bronzová medailistka z majtrovstiev Európy v kategórii Kumite kadetky -47 kg z Azerbajdžanu 2012 (Baku). Na minuloročných ME v Srbsku jej medaila "ušla o chlp", ale v Baku si ju však nenechala nikým zobrať. Sašenu (členku Kachi Nitra) sme vyspovedali tesne po jej triumfe priamo v dejisku šampionátu, kde súťažila v kimone Adidas, ktoré pre reprezentantov dodávava sponzor SZK - www.katsudo.sk:

 

Postup Alexandry Chovancovej na majstrovstvách Európy:

21 štartujúcich: v 1. kole zvíťazila 5:0 na zástavky nad BUL S. Vangelova, v 2. kole porazila 3:0 ENG L. Tutty, v 3. kole prehrala 0:4 s francúzskou reprezentantkou F. Richonnier. V repasáži v 4. kole zvíťazila 9:3 nad domácou AZE A. Malikova a v boji o 3. miesto vyhrala 3:0 nad Švajčiarkou F. Waber a zo šampionátu si tak odniesla bronzovú medailu.


Alexandra gratulujeme k bronzovému úspechu. Po medaile rovnakého lesku zo svetového šampionátu si z Baku odnášaš taktiež 3. miesto ale z ME. Ako vnímaš tieto dva úspechy. Ktorý bol ťažší? Ktorý si vážiš viac?
Ďakujem. Keď mám pravdu povedať viac si asi vážim medailu z ME, pretože veľa ľudí hovorí, že získať medailu na Európe je oveľa ťažšie lebo je tu viac silných štátov a na MS chodia rôzne malé štáty, ktoré majú slabších pretekárov.
Na ceste za medailou Ťa zastavila „iba" neskoršia majsterka Európy - Francúzska. Čo bola Tvoja slabina na túto favoritku?
Bola to veľmi silná súperka, mala rýchle údery a vždy ma chytala na diaj. Párkrát som si aj myslela, že som na ňu zabodovala ale rozhodcovia si to nemysleli.
Ako si zvládla kolo po kole? Musíš byť silná osobnosť, keď sa vieš aj po neúspechu tak rýchlo skoncentrovať na ďalšie zápasy. V čom vidíš svoju silu?
Prvé kolo som vyhrala na vlajky, ale mala som zlý pocit. Napokon som ale vyhrala aj druhé kolo, ktoré som išla proti Angličanke. Tretie kolo som išla s Francúzskou, voči ktorej som mala rešpekt už pred začiatkom zápasu a to ma pripravilo o finále. Bola som sklamaná ale musela som sa rýchlo spamätať, pretože ma čakali ešte dva zápasy o tretie miesto. Prvé kolo repasáže som išla s domácou pretekárkou a vyhrala som pomerne vysoko 9:3. Ostal mi už len posledný zápas, ktorý som vyhrala nad Švajčiarkou a obsadila som tretie miesto.
Na minuloročných ME si skončila tesne za medailovým stupienkom - na 4. mieste. Na čom si za rok prípravy popracovala najviac?
Počas príprav na tohtoročné ME som sa zúčastnila na mnohých turnajoch, takže som nazbierala veľa nových skúseností. Tiež sme na tréningoch popracovali na úderoch a trochu na aj na kondičke a pohybe.
Pre juniorov a kadetov bola príprava na šampionáty asi najdlhšia za poslednú dobu - v jednom lunárnom roku absolvovať 2x ME a 1x svet je nesmierne namáhavé - hlavne z pohľadu regenerácie a udržania si vrcholovej formy. Ako si to zvládla Ty?
Áno, to teda je pravda, bol to dlhý rok. Voľno sme mali vlastne iba nejaké dva týždne cez letné prázdniny. Nebolo to ľahké, ale tak výsledok stojí za to.

Aké sú Tvoje „tajné" zbrane na úspech?
Nič špeciálne-  hlavne veľa trénovať a chcieť. Treba bojovať srdcom ako hovorí môj kauč.
ME sú pre nás Európanov v podstate „netradičnej" krajine. Ako vnímaš Azerbajdžan, resp. Baku ako dejisko šampionátu?
Kým tu nemali byť ME tak som o tejto krajine toho ani veľa nevedela ale keď sme sem prišli celkom sa mi tu zapáčilo síce sme toho moc veľa nevideli lebo je tu zlé počasie ale sú tu veľmi príjemní ľudia a hotel máme veľmi pekný. Veľa sme toho nevideli lebo je tu zlé počasie, stále fúka vietor a je tu veľa snehu. Ale ľudia sú tu celkom milí a priateľskí.
Čo Ťa čaká po návrate domov?
V prvom rade asi chvíľu oddych, pretože od minuloročných ME sme mali veľa súťaží a voľno som mala asi dva týždne. No a potom začne škola, kamaráti a iné veci, ktoré som teraz trochu nestíhala.
Čo Ti najviac utkvie z ME - na čo nikdy nezabudneš?
Hlavne tá radosť keď už som vedela že som tretia, ako sa tešili tréneri a aj rodičia keď som zavolala domov.
Kto alebo čo stálo za Tvojim úspechom...
Za mojím úspechom vďačím hlavne trénerke Monike Višňovskej, ktorej veľmi ďakujem za to že som mnou trénovala tak dlhý čas a že to so mnou vydržala a tiež ďakujem rodičom a kamarátom, ktorý ma podporujú. Veľmi mi pomohli aj reprezentační tréneri, hlavne môj kauč Peťo Macko.

 

Ďakujeme za rozhovor a ešte raz gratulujeme k obrovskému úspechu!!!

Fotogaléria