KONTAKT

Sídlo zväzu
Slovenský zväz karate
Junácka 6
832 80 Bratislava
Telefonický kontakt
02/49249 132
0903 692 095

Poďakovanie za dlhoročnú prácu

Ako prejav vďaky a uznania za dlhoročnú prácu pre Slovenský zväz karate udelil prezident zväzu Ing. Daniel LÍŠKA,v mene Výkonného výboru SZK ocenenie dvom dlhoročným spolupracovníkom Františkovi Kretovičovi a Vojtechovi Polúchovi.

 

Počas otváracieho ceremoniálu 32. ročníka Veľkej ceny Slovenska im boli odovzdané diplomy s udelenými technickými stupňami:

  • František KRETOVIČ - ocenenie STV 6. Dan za viac ako 10 ročné mimoriadne úspešné pôsobenie a vedenie Komisie štátnej reprezentácie SZK .
  • Vojtech POLÚCH - ocenenie STV 4. Dan za dlhoročnnú a nezištnú spoluprácu v prospech SZK v mediálnej a propagačnej oblasti.

 

Oceneným ešte raz gratulujeme a s úctou ďakujeme za ich činnosť v prospech slovenského karate.


Pripravili sme pre Vás rozhovor s F Kretovičom:


V prvom rade nám dovoľte ešte raz Vám v mene VV SZK ako aj všetkých členov SZK poďakovať za dlhoročné úspešné vedenie reprezentácie - za všetku tú obetavú prácu, za Váš prínos a ľudský prístup k tejto síce volenej ale dobrovoľnej funkcii.


Je ešte vôbec možné si spomenúť na úplne prvý "štart" v tejto funkcii?
Chcem sa poďakovať prezidentovi SZK Danielovi Líškovi a členom VV SZK, ktorí ma poctili dôverou a umožnili mi pracovať vo funkcii trénera štátnej reprezentácie. Nepamätám si úplne presne, ale myslím, že môj prvý výjazd s reprezentáciou bol na turnaj do Slovinska. V tom čase bol trénerom mládeže F. Hanzel. R. Vancák a ja sme začali pracovať ako pomocní tréneri mládeže niekedy v roku 2000. V roku 2001 som sa zúčastnil majstrovstiev sveta kadetov a juniorov v Aténach. Funkciu hlavného trénera a predsedu komisie reprezentácie som prevzal v roku 2005. Pri nástupe do funkcie sa vytvoril nový kolektív trénerov, s ktorými sme si predsavzali, že sa budeme zúčastňovať všetkých dostupných turnajov v rámci finančných možností SZK. Samozrejme turnaje sme chceli absolvovať s najširším možným kádrom pretekárov.

 

Koľko šampionátov prebehlo pod Vašim vedením?
Neviem koľkých turnajov som sa zúčastnil za svojho pôsobenia v reprezentácii, ale ročne sme strávili 80 - 90 dní na domácich a zahraničných súťažiach a sústredeniach. Najčastejšie so mnou cestovali J. Javorský a P. Baďura. Počas môjho pôsobenia v reprezentácii sa vymenilo niekoľko mojich spolupracovníkov. Odišli tréneri - Hanzel, Vancák, Končál, Poliak ale prišli noví - Macková a Macko, neskôr Bozogáň, Kalčok.

 

Keď sa takto spätne obzriete - na ktorý zo šampionátov nikdy nezabudnete? Ktorý bol z Vášho pohľadu nezabudnuteľný a na ktorý by ste naopak najradšej zabudli?
Začiatky boli ťažké. Samozrejme, na prvý šampionát som cestoval s malou dušičkou, ale postupne pribúdali skúsenosti a úspechy, ktoré nás posmeľovali do ďalšej práce. Postupne sme naberali skúsenosti, získavali cenné kontakty s pretekármi, trénermi a rozhodcami z celého sveta. Všetky šampionáty, ktoré som absolvoval mali svoje čaro a boli v istom aspekte nezabudnuteľné. Majstrovstvá sveta v Tampere- získala Eva Medveďová 1. miesto. Majstrovstvá Európy v Stawangeri -získala Monika Višňovská 1. miesto. Majstrovstvá Európy kadetov a juniorov v Paríži, kde sme získali 7. medailí, sme sa umiestnili na 2. mieste v rámci hodnotenie krajín za domácimi Francúzmi. Rád spomínam na ME v Novom Sade, kde moja pretekárka Viktória Pillárová obsadila 3. miesto a na MS v Malajzii obsadila 2. miesto. Najhorším šampionátom z môjho pohľadu boli MS v Srbsku, kde sme nezískali žiadnu medailu.

Z pohľadu prípravy reprezentácie Ste odišli v podstate na vrchole vybudovanej juniorskej a kadetskej reprezentácie, seniorská naopak mierne zaostáva - v čom vidíte takto z nadhľadu najväčšiu stagnáciu nášho seniorského "Áčka"?

Mojím úspechom bolo vytvorenie dobrého kolektívu trénerov štátnej reprezentácie. Tento kolektív trénerov dokázal zabezpečiť účasť pretekárov na množstve turnajov, sústredení a majstrovských šampionátov. O správnosti našich nominácií svedčí aj množstvo medailí na týchto podujatiach. Prečo množstvo medailí v mládežníckych kategóriách a menej v seniorke? Jednak seniorských kategórií je menej a je to oveľa ťažšie aj vďaka veľmi silnej konkurencii. V mládežníckych kategóriách majú možnosť tí najlepší trénovať dvojfázovo na športových gymnáziách a väčšinu finančných starostí znášajú rodičia. U seniorov sa mení hodnotový rebríček a karate niekedy musí ustúpiť ekonomickým záujmom ( práca, bývanie, manželstvo, rodičovské povinnosti...)

Čo Vám funkcia "predsedu komisie štátnej reprezentácie" dala a čo Vám naopak "vzala"???
Funkcia predsedu štátnej reprezentácie mi priniesla veľa radosti z úspechov a občas aj sklamanie z neúspechu. Na tejto dlhej ceste som mal možnosť spoznať nové krajiny a ľudí. Získal som mnoho priateľov, kamarátov, známych, ale občas aj neprajníkov. Rozšíril som svoj rozhľad, spektrum vedomostí o karate, ako aj skúsenosti, ktoré chcem naďalej zužitkovať v hnutí karate.

 

Na 32. ročníku Veľkej ceny Slovenska Vám prezident SZK D. Líška slávnostne odovzdal ocenenie v podobe certifikátu o udelení vyššieho STV -
6. DAN. Čo pre Vás znamená toto ocenenie? Ako bude ďalej pokračovať Váš život? Predsa len to musí byť obrovská životná zmena aj rozhodnutie skončiť jednu etapu a pokračovať ďalej v novej...Čo Vás čaká ďalej - aké máte plány, vízie?

SZK mi za moju prácu udelil STV 6. Dan - ĎAKUJEM. Veľmi si vážim toto ocenenie, ku ktorému mi pomohli kolegovia z komisie štátnej reprezentácie, ako aj pretekári s ktorými som v tomto období pracoval. Čo ďalej? S karate som neskončil. Trénujem svoj klub, zároveň trénujem aj žiakov na športovom gymnáziu v Košiciach a naďalej sa zúčastňujem aktívneho karatistického života.
Na záver sa chcem poďakovať všetkým, ktorí mi na ceste karate pomáhali.

 

František Kretovič

 

Ďakujeme za rozhovor!

 

Fotogaléria